Our Members


2016 Line Officers

Chief

Herman Calvo

Deputy Chief

Christopher Calvo

Assistant Chief

Vincent Inzano

Truck Captain

Cesar Ovando

Engine Captain

Keith McCall

Rescue Captain

Chris Balok

Truck Lieutenant

Ryan Pinnella

Engine Lieutenant

Angel Natal

Rescue Lieutenant

Robert Amos

Engineer

James McCall

Truck Co. Foreman

John Marotta

Rescue Co. Fireman

Brendon Amos

Engine Co. 251 Foreman

Nicholas Izzo

Engine Co. 253 Foreman

Daniel McCall

Tech Rescue Foreman

Mark Azarko




2016 Executive Officers

PresidentAdam Gonzalez
Vice PresidentGlenn Baker
TreasurerPedro Ortiz
Recording SecretaryTom Cusimano
Corresponding Secretary----
Sergeant at Arms----
Asst. Sergeant at ArmsDaniel McCall




2016 Board of Trustees

Chairman of the BoardGlenn Baker
TrusteeAngel Natal
TrusteeVictor Asturias
TrusteeElizabeth Diaz
TrusteeDaniel McCall
TrusteeJohn Marotta
Alternate Trustee----





​2016 Active Membership Roster


    Herman Calvo 25A-174               Robert Amos 25-R2-397       Chris Balok 25-R-522

    Frank Inzano EF-201                 Adam Gonzalez FF-425         John Beresford FF-526
    Vincent Inzano 25C-207              Cesar Ovando 25L-432          John Marotta FOR-529
    Richard Ries EF-217                 Brendon Amos FOR-433        Tom Cusimano FF-534            Chris Calvo 25B-335                 Rafael Rodriguez Jr. FF-449    Travis Tuytjens FF-536
    Glenn Baker EF-352                 James McCall ENG-459         Edmund Treadaway FF-539
    Victor Asturias EF-370               Keith McCall 25E-460           Yusef Abdelfatah P-545
    Angel Natal 25-E2-371                Ryan Pinnella 25-L2-472        Pedro Ortiz FF-549
    Sherrod Middleton FF-378          Gabe Nazario FF-484             John Flas P-550

    Elizabeth Diaz EF-390              Mark Azarko FOR-487           Michael Lessard FF-551  

                                                                                       Nicholas Izzo FOR-556



​Exempt Firefighters


     Walter Brown            Louis Kish                John Melnyk            Russell Pfeiffer
     Casimiro Calvo          Walter Klinger, Sr.      Anthony Mento        Charles Sicora
     Edmund Jenkins        Roland Lemire           Nicholas Pagano      John Taylor
     John Kerekes, Sr.       Anthony Lupo             John Pancza           Peter Prezlock
     Harry Sicora             Thomas Del Casle       Michael Del Casle    Nicholas G. Sansone
     Lorentz Hinrichsen    Richard Miller            Arthur Lattanzio     Albert G. Bessenyei
     Alfred R. Pinnella      Robert J. Kelly            Vincent Calvo          William Calvo
     John L. Kish             Vito R. Sansone          Charles Filkhazi       Raymond J. Terelmes
     Angelo Rossi             Anthony Mento, Jr.       Sabatina Rossi        Anthony Natereli
     Columbus F. Lupo      Peter Bascelli            Charles Smith         Harold W. Andrews
     Stanley A. Bell, Sr.     Willard Yager              Robert E. Arnold     J. H. Thompson
     Herman E. Calvo       Robert Eichen             Joihn Rowland       Frank Inzano
     Richard R. Ries        Louis Agg, Jr.               Pat Salamone         Vincent J. Inzano
     George A. Caspers      Vincent E. Leppert       Bernard P. Greene   Alfred R. Pinnella Jr.
     Roy Mondi               Michael Baskakow        James Shulas          James B. Greene
     Robert S. Amos         Michael J. Toth            Lewis J. Pinnella     Joseph Lupo
     Tom Hannan           Elizabeth Diaz             Glenzell L. Baker     Christopher Calvo
     Angel Natal             Victor Asturias